Podatek od zakupu mieszkania: rynek pierwotny a wtórny

20 listopada
15:09 2015

Jaki podatek musieliśmy zapłacić, kupując mieszkanie w 2016 roku? Decydując się na kupno mieszkania, oprócz ceny, którą za nie zapłaciliśmy, musieliśmy do kosztów doliczyć jeszcze opłaty, tj.: wynagrodzenie notariusza, prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, prowizja dla pośrednika, opłaty sądowe i podatek od czynności cywilno-prawnych.

Wydatki były różne i zależne od tego czy wybieraliśmy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego.

Koszty związane z zakupem mieszkania można podzielić na dwie główne kategorie: transakcyjne i kredytowe. Wydatki związane z udzieleniem kredytu w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera i lokalu używanego były podobne. Na ogół nabywca musiał opłacić koszty wyceny nieruchomości – ok 300-400 zł, a także wykupić obowiązkowe ubezpieczenie murów. Do tego dochodziło jeszcze 200 zł opłaty za ustanowienie hipoteki i 19 zł podatku od czynności cywilno-prawnych.

Podatek i prowizja

Inaczej sytuacja wygląda, gdy zaczniemy porównywać koszty transakcyjne związane z zakupem lokalu nowego i używanego. W tym przypadku wydatki, które musi ponieść nabywca kupując lokal z rynku pierwotnego, są znacznie niższe niż w przypadku zakupu lokalu z rynku wtórnego. Różnica ta wynika z konieczności zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych i prowizji pośrednika (o ile z takiej usługi korzysta). Te dwa czynniki występują wyłącznie przy zakupie mieszkania używanego.

Podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) musi zapłacić nabywca, podpisując akt notarialny. Stawka tego podatku to 2% wartości nieruchomości. Płatnikiem tego podatku jest notariusz, który pobiera wartość podatku od kupującego i w jego imieniu odprowadza do urzędu skarbowego. Dość dużym kosztem może być prowizja pośrednika. Najczęściej ustalana jest ona na poziomie 3% wartości nieruchomości plus VAT.

Podatek PCC od zakupu nieruchomości opłacamy tylko w przypadku, gdy kupowane mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. Gdy nabywamy lokal z rynku pierwotnego, jesteśmy zwolnieni z jego opłaty.

Stawka VAT

Zakup nowego mieszkania od dewelopera podlega opodatkowaniu VAT według obniżonej stawki 8%, jeżeli jego metraż nie przekroczy: przy mieszkaniu – 150 m2, a w przypadku domu jednorodzinnego – 300 m2. Najczęściej ten podatek jest już wliczony w cenę mieszkania.

Obowiązek zapłaty dodatkowo podatku PCC powstaje także w sytuacji, kiedy musimy dokonać wpisu do hipoteki, np. zaciągając  kredyt hipoteczny. Przy hipotece zwykłej wysokość podatku PCC wynosi 0,1% i obliczana jest od kwoty hipoteki.