Jak oszczędzać w raju podatkowym?

29 kwietnia
13:57 2016

Raje podatkowe to państwa o liberalnej polityce podatkowej, która najczęściej jest wykorzystywana przez obcokrajowców. Ostatnio z takiej roli zasłynęła Panama. W jaki sposób najbogatsi oszczędzają na rajach podatkowych?

Raje podatkowe przyciągają obcokrajowców

Powszechnie uważa się, że oszczędzanie w raju podatkowym jest nielegalne i poza prawem. Jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. W tego rodzaju transakcjach biorą udział zagraniczni specjaliści, eksperci, doradcy i prawnicy prawa międzynarodowego, których zadaniem jest zabezpieczenie interesów klienta. Raje podatkowe to kraje, w których przepisy podatkowe są łagodne dla obcokrajowców i obcego kapitału. Tego typu proceder został stworzony, by przyciągnąć do danego państwa zagranicznych inwestorów. Utworzona spółka z siedzibą w kraju będącym rajem podatkowym służy przedsiębiorcy do transferowania zysków, obniżenia kosztów produkcji lub tworzenia fikcyjnych kosztów działalności, co umożliwia uniknięcie wyższych podatków kraju macierzystym.

Oprócz Panamy za raje podatkowe uznawane są także: Seszele, Monako, Mauritius, Hongkong, Brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Optymalizowanie podatków

Kraje zwane rajami podatkowymi wykorzystywane są przez ludzi zamożnych, posiadających kapitał do zainwestowania. Jest tak dlatego, że większa skala działalności wymaga od przedsiębiorcy większej optymalizacji podatkowej. Jednak wbrew temu okazuje się w rajach podatkowych mogliby zyskać także mali i średni przedsiębiorcy, ponieważ oni także poszukują optymalizacji swoich wydatków.

Do korzystania z raju podatkowego trzeba się przygotować

Klienci, którzy chcieliby skorzystać z raju podatkowego, muszą się do takiej ewentualność najpierw przygotować i nie liczyć od razu ona oszczędności. Prowadzenie działalności za granicą to także koszty, które przedsiębiorca musi ponieść na utrzymanie spółki czy też wypełnienie obowiązkowo sprawozdawczych i opłacenie wynagrodzeń kancelarii prawnych i podatkowych. Są to spore wydatki i dlatego właściciele firm często wycofują się z realizacji działalności w raju podatkowym.

Jak nie łamać prawa?

Kolejny problem dla przedsiębiorcy-laika może stanowić sama wizyta w kraju zwanym rajem podatkowym. Założenie firmy może zająć tylko kilka godzin, gorzej natomiast może być z opracowaniem odpowiedniego i zgodnego z polskim prawem modelu podatkowego. Nieprawidłowe dopracowanie takiego modelu może grozić poważnymi konsekwencjami np. opodatkowaniem w wysokości 75%, a nawet odpowiedzialnością karnoskarbową.

Zakładając spółkę w raju podatkowym, nie przenosimy fizycznego majątku firmy. Wywóz gotówki, akcji czy dzieł sztuki mógłby naruszać wiele regulacji prawnych. Spółka zarejestrowana w kraju będącym rajem podatkowym może być jednocześnie właścicielem określonego majątku w Polsce.