Studenci nie wiedzą

30 marca
05:11 2011

-Jestem na drugim roku studiów i przez cały czas słyszę, że studenci mają się rozliczać w Urzędzie skarbowym ze swych przychodów. Ostatnio dostałam z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości deklarację PIT-11, w którym uwzględniono moje przychody za ubiegły rok w wysokości 48,20 zł. z czego koszty uzyskania przychodu wyniosły 9,64 zł., a podatek 7 zł.  Nie wiem co to za druk ta deklaracje PIT-11, co mam z nim zrobić i z tak wielkimi przychodami, co to są te deklaracje, przychody uzyskania i podatki? Gdy mam kontakt z deklaracjami to zawsze mam dylemat. Nie tak dawno zainteresowała mnie deklaracja vat 7, też nie wiem co to jest, ale czy nie brzmi tajemniczo? – pyta jedna ze studentek.
– Dla studentów może i tak, ale deklaracja vat 7 to nic innego jak tylko deklaracja dla podatku od towarów i usług. Ale rzeczywiście można się w tym wszystkim pogubić Ale wróćmy mimo wszystko do deklaracji PIT – 11 i rację ma studentka, która pyta. Gorzej gdyby nie pytała. Zresztą takich i podobnych pytań jest więcej, dlatego tak ważne wydaje się wyjaśnienie tej sprawy. Szczególnie osoby, które po raz pierwszy rozliczają się z fiskusem mają trudności ze złożeniem zeznania podatkowego. Zacznijmy od tego, że wszyscy, którzy pracowali na umowę stałą, umowę zlecenie czy o dzieło powinni się z fiskusem rozliczyć. Na dostarczenie rozliczenia PIT do właściwego Urzędu Skarbowego wszyscy – studenci również – mają czas do 2 maja 2011 roku. Podstawową rzeczą w wypełnianiu zeznań podatkowych jest staranność oraz nie popełnianie błędów. Dotyczy to wszystkich bez wyjątku podatników – stwierdził pracownik „skarbówki”.
Kilka słów o błędach, bowiem jak się okazuje jest to problem. Najczęstszymi błędami są: brak lub błędnie wpisany numer NIP, błędny adres Urzędu Skarbowego, pominięcie dochodu, przekraczanie limitów ulg, odliczanie ulg nie mając na potwierdzenie ani rachunków ani faktur. Najlepiej jednak przy rozliczaniu się z fiskusem zastosować program do rozliczenia PIT korygujący wymienione błędy. Wielu studentów nie przykłada wielkiej wagi do rozliczenia się z fiskusem, ale powinni pamiętać, że jest to obowiązek. Jeżeli tego nie dokonają powinni liczyć się z konsekwencjami. Każde nieterminowe złożenie zeznania podatkowego skutkuje określonymi konsekwencjami karnymi. Wszystko zależy od tego, czy fakt ten zostanie zaliczony do wykroczenia, czy przestępstwa podatkowego.

?