Stabilizacja

18 stycznia
10:43 2011

Na rynku lokat bankowych sytuacja zaczyna się powoli stabilizować, a niektóre banki nawet zaczęły nieznacznie podwyższać oprocentowanie niektórych lokat. Szczególnie długoterminowych, ale na te jak wiadomo większego zainteresowania nie ma. Ale na przykład Allianz bank podwyższył oprocentowanie lokat 3 miesięcznych i podniósł oprocentowanie na lokaty półroczne, natomiast kredyt bank podwyższył oprocentowanie 6-miesięcznej polisy lokacyjnej. Ale o dziwo są też banki, które w ostatnim okresie obniżyły oprocentowanie depozytów. Są to meritum bank, bank gospodarstwa krajowego oraz polbank. Były też banki, na przykład bank pocztowy, eurobank, lukas bank wprowadziły do swojej oferty nowe lokaty. I tak bank pocztowy po raz pierwszy w swojej ofercie zaproponował swoim klientów lokaty półroczne z dzienną kapitalizacja odsetek z oprocentowaniem 4,04 proc. Natomiast oferta eurobanku dotyczy tylko lokat 9 i 24 miesięcznych, a niestety nie brane były pod uwagę lokaty półroczne.
– W ubiegłym roku oprocentowanie lokat było nad wyraz niekorzystne dla klienta tego rynku. Trudno więc się dziwić, że klienci powoli tracili zainteresowanie rynkiem lokat na rzecz kont oszczędnościowych. No może jeszcze lokaty jednodniowe były w kręgu zainteresowania klientów, ale pozostałe lokaty już niekoniecznie, a szczególnie lokaty długoterminowe. Najczęściej bowiem zainteresowanie klientów tego rynku kończyło się na lokatach 1, 2, 3 miesięcznych. No i może jeszcze lokaty półroczne – powiedział klient tego rynku.
Analitycy finansowi twierdzą, że w najbliższych miesiącach nic szczególnego na tym rynku nie będzie się działo. Stabilizacja sytuacji jaka zaczęła się w grudniu ubiegłego roku ma trwać przynajmniej do czasu kiedy Rada Polityki Pieniężnej nie podejmie decyzji o podwyższeniu stóp procentowych. Generalnie też przewiduje się, że najlepiej w 2011 roku stać będą lokaty i polisolokaty, ale tylko długoterminowe. Zresztą to chyba nic nowego dla tego rynku, bowiem w roku ubiegłym banki również stawiały na długoterminowe depozyty.
– W ubiegłym roku banki postępowały podobnie i obniżając oprocentowanie lokat krótkoterminowych w zamian podwyższały oprocentowanie lokat długoterminowych. Problem w tym, że lokaty długoterminowe, lokaty roczne, dwu czy trzyletnie, a ostatnio nawet lokaty półroczne, nie cieszą się zbyt wielkim powodzeniem, ponieważ jest to niezbyt opłacalny i ryzykowny interes – znawca tego rynku.

.