Czym są karty przedpłacone?

11 lutego
16:29 2010

Karty przedpłacone, przez niektórych nazywane elektronicznymi portmonetkami, to rodzaj kart płatniczych. Od zwykłych kart debetowych odróżnia je jednak coś bardzo ważnego: nie muszą być one związane z rachunkiem osobistym. Na karty przedpłacone nie otrzymamy również kredytu.

Karta przedpłacona – podstawowe korzyści

Karta przedpłacona to przede wszystkim bezpieczeństwo. Korzystając z takiej karty mamy pełną kontrolę wydatków. Ryzyko utraty pieniędzy ograniczone jest jedynie do kwoty, która akurat znajduje się na rachunku, gdyż karta przedpłacona nie jest kartą debetową, a kartą typu pre-paid. Można płacić nią za transakcje, wypłacać pieniądze z bankomatów oraz płacić nią w internecie. W każdej chwili mamy również możliwość jej doładowania.

Dla kogo karta przedpłacona?

Warto podkreślić, że karta przedpłacona nie zawsze musi być kartą spersonalizowaną, dzięki czemu możemy ją przekazywać innym osobom, np. jako kartę podarunkową, podróżną, bądź jako formę transferu finansowego. Bardzo często, ze względu na wymienione powyżej zalety, karty przedpłacone wykorzystywane są jako tzw. karty dla dzieci.

Jak i gdzie otrzymamy kartę przedpłaconą?

Obecnie kartę przedpłaconą oferuje BZ WBK oraz ING Bank Śląski. Kartę można kupić w każdej placówce banku. ING oferuje także możliwość nabycia karty przedpłaconej online, na stronie internetowej.