Pożyczki hipoteczne

21 października
16:50 2011

Pożyczki hipoteczne są przez wiele osób mylone z kredytem hipotecznym. Jest to jednak zupełnie odmienny produkt bankowy, którego nie można porównywać do kredytu hipotecznego.

W odróżnieniu do kredytów hipotecznych, które muszą być przeznaczone na konkretną inwestycje, pożyczki hipoteczne mogą być wykorzystane w dowolnym celu.

Ogólnie pożyczka hipoteczna polega na tym, że za jej sprawą można zaciągnąć dług pod zastaw hipoteki. Hipoteka z kolei to nieruchomość lub działka będą naszą własną, pod zastaw, której zaciągamy kredyt w banku.

Pożyczki hipoteczne często wykorzystywane są przez klientów w banku jako konsolidacja kredytów, bowiem pożyczki te są często nisko oprocentowane z racji dobrego zabezpieczenia w postaci hipoteki. Spłacając poprzednie zadłużenia pożyczką hipoteczną można w ten sposób zaoszczędzić trochę pieniędzy, a zarazem wybrnąć z kłopotów finansowych.

Nie mniej jednak pożyczki hipoteczne mogą stać się niebezpieczne w momencie zaprzestania ich spłaty. Gdy na konto banku, nie wpływają raty za spłatę kredytu, bank zaspokaja swoje należności poprzez odebranie klientowi hipoteki pod zastaw, której zaciągnął on kredyt. Wiele banków aby uchronić klientów przed takimi sytuacjami oferuje wraz z pożyczką ubezpieczenie kredytu, które chroni na przykład przed utratą pracy. Niestety takie ubezpieczenia często są drogie. Oprócz tego razie kłopotów finansowych, wiele banków w swe ofercie zaznacza również możliwość wzięcia tak zwanych wakacji kredytowych, w których spłata kredytu zostaje zawieszona na przykład na rok czasu.

Aby wybrać najlepszą pożyczkę hipoteczną należy tradycyjnie przejrzeć wszystkie oferty bankowe znajdujące się w internecie. Poza tym, można skorzystać z gotowych rankingów klasyfikujących najbardziej korzystnie oprocentowane pożyczki hipoteczne.