Czy przedsiębiorca sprzedający swoje towary, bądź usługi jest bezsilny wobec niepłacącym mu kontrahentom? Ten posiadający ubezpieczenie kredytu kupieckiego z pewnością może odetchnąć z ulgą, natomiast pozostali właściciele firm powinni czym prędzej je zrobić.
Co to jest ubezpieczenie kredytu kupieckiego?
To zabezpieczenie dla przedsiębiorcy na wypadek niewypłacalności jego kontrahentów. W branży usługowej, bądź wytwórczej kwestie braku lub odroczenia terminu płatności są bardzo często spotykane. W dobie kryzysu wiele firm straciło wypłacalność, poprzez upadek innych przedsiębiorstw, bądź zadłużenia w postaci kredytów z przytłaczającą ratą. To obraz częsty w Polskich realiach, stąd omawiany produkt, mający uchronić ubezpieczoną działalność gospodarczą przed utratą płynności finansowej. W przypadku kredytów kupieckich występuje zmiana ról, bowiem wygląda to inaczej niż w przypadku tradycyjnego kredytu zaciągniętego w banku. To przedsiębiorca staje się kredytodawcą, zastępując bank, kredytobiorcą jest odbiorca towarów, zaś ubezpieczającym towarzystwo.
Ubezpieczenie kredytu kupieckiego, czy to się opłaca?
Ubezpieczając swoje należności handlowe, przedsiębiorca może być pewien, że jeżeli nie otrzyma w terminie zapłaty od któregoś ze swoich kontrahentów, to uzyska wypłatę odszkodowania. Płynność finansową firmy zapewniają także procedury likwidacji szkód, które gwarantują szybką wypłatę odszkodowania. Ciekawą opcją, którą dysponują towarzystwa ubezpieczeniowe jest stały monitoring zaległości finansowych przedsiębiorców, co pozwala ustalić ewentualne ryzyko szkody oraz odpowiednią składkę. W Polsce ubezpieczenie kredytu kupieckiego możemy wykonać w czterech firmach: Atradius, Coface, Euler Hermes, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz towarzystwach ubezpieczeniowych: PZU, Warta i Ergo Hestia.