Od listopada 2009 roku można wymieniać waluty bez pośrednictwa kantoru i banku. Walutomat to pierwszy polski serwis społecznościowy umożliwiający obrót walutami bez udziału pośredników finansowych. Jest to jednocześnie pionierska inicjatywa w całym świecie.
Walutomat z dnia na dzień zyskuje nowych zwolenników. Oferując wymianę walut po kursie pośrednim bez spreadu czyli prowizji za transakcję. Spread to różnica pomiędzy kursem kupna danej waluty a kursem sprzedaży. Wielu inwestorów o tym marzyło, jednak tylko nieliczni wierzyli, że w końcu to nastąpi.
Sposób wymiany walut
Na początek czeka nas darmowa rejestracja i założenie osobistego konta. Na nowo utworzone konto trzeba przelać kwotę, którą zamierzamy wymienić za pomocą przelewu na jedno z kont bankowych Walutomatu – BZ WBK, PEKAO S.A. lub PKO BP. Jeśli już wcześniej posiadamy rachunek w którymś z tych banków, to znacznie ułatwi sprawę. Będziemy mieli szybkie i darmowe przelewy w obrębie jednego banku. Następnie musimy dodać nasze konta bankowe, z których skorzystamy przy wymianie walut.
Złożenie zlecenia
Po dokonaniu formalności możemy przystąpić do składania zleceń. Najpierw określamy walutę (EUR, USD, GBP, CHF) i kwotę, jaką chcemy sprzedać, a także walutę zakupu i termin ważności transakcji (7, 10 lub 14 dni).
Ważne! Zlecenie zostanie wykonane dokładnie w momencie pojawienia się dopasowanej (kontr)oferty, spełniającej nasze kryteria. Warto wiedzieć także, że kurs wymiany walut w transakcji jest taki sam jak na rynku FOREX.
Ocena w praktyce
Na forach i blogach internetowych można znaleźć wiele pozytywnych opinii o Walutomacie. Powtarzają się między innymi: szybko, tanio i co najważniejsze bezpiecznie. Kolejną zaletą jest brak prowizji. Brak spreadu jest niejako dobrym chwytem marketingowym pozwalającym przyciągnąć dużą liczbę użytkowników Walutomatu.
Pomysłodawca i twórca Walutomatu Tomasz Dudziak zapewnia, że bezpieczeństwo transakcji opiera się na 3 filarach. Najpierw tożsamość użytkownika jest porównywana z danymi rejestracyjnymi przypisanymi do każdego konta. Użytkownicy mogą składać zlecenia jedynie do kwoty, jaką posiadają w systemie. Każda operacja musi być potwierdzona przez kod przysłany do użytkownika smsem na numer podany przy rejestracji. Oczywiście po transakcji można przelać środki na własne konto bankowe.
Z danych statystycznych wynika, że z Walutomatu skorzystało już 2400 zarejestrowanych użytkowników. To oni codziennie wymieniają waluty o łącznej wartości od 200-300tys zł. Dzięki rosnącej popularności ilość dziennych transakcji ciągle rośnie, a obecnie waha się między 100-150.
Niestety właściciele serwisu planują wkrótce wprowadzić opłaty za korzystanie z serwisu. Ostateczna decyzja, co do formy i wielkości opłat, ma być podjęta na podstawie potrzeb użytkowników.