Opłacalność niższych rat
Banki zasypują swoich kredytobiorców atrakcyjnymi ofertami. Wiele z nich proponuje obniżenie raty kredytu na jakiś czas lub do końca okresu kredytowego. Z pozoru jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia.
Niestety po przeanalizowaniu całej promocyjnej oferty sytuacja nie przedstawia się już tak różowo. Może się okazać, że oferta zaproponowana przez bank będzie o wiele kosztowniejsza niż kara za niezapłacenie raty. Warto wiedzieć, że obniżenie wysokości raty wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat i kosztów. Banki za obniżenie rat pobierają prowizję która wynosi nawet kilka procent od kwoty kredytu pozostałej do spłaty w momencie sporządzania aneksu do umowy.
Banki obniżają raty na kilka sposobów. Jednym z nich jest wydłużenie okresu kredytowania. Innym sposobem jest odroczenie płatności części rat odsetkowych za pomocą obniżenia oprocentowania kredytu w tym okresie.
Zawsze trzeba pamiętać, że bez względu na sposób w jaki banki obniżają raty kredytu za każdym razem łączna kwota kredytu zwiększa się i to o dużą kwotę. Tak więc, nawet jeśli przez jakiś czas kredytobiorca będzie płacił mniej, to w efekcie poniesie większe koszty całkowitego zadłużenia.
Wiele osób po przeanalizowaniu wszystkich kosztów związanych z obniżeniem rat dochodzą do wniosku, że lepiej pozostać przy wysokości rat którą obecnie mają, niż ponosić dodatkowe koszty. Każdy kredytobiorca sam podejmie odpowiednią decyzje, która jest dla niego najodpowiedniejsza.