Gwiazdki w umowach

18 grudnia
15:32 2009

Każda umowa zawiera tzw. gwiazdki. Są to zazwyczaj kruczki prawne, adnotacje, rzadziej wyjaśnienia. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę trzeba bezwzględnie zapoznać się z całą umową włącznie z tymi gwiazdkami. Uchroni nas to przed ewentualnymi przykrymi zdarzeniami.

W gwiazdkach zawarta jest np. rzeczywista wysokość kosztów, dodatkowe opłaty podnoszące koszty kredytu lub inne istotne informacje ważne szczególnie dla kredytobiorcy w tym informacje o prowizji banku za udzielenie kredytu oraz koszt ubezpieczenia. Często umieszczana zostaje również informacja o oprocentowaniu (np. niższe oprocentowanie jest możliwe w przypadku uzyskania przez petenta odpowiedniego zabezpieczenia, w przeciwnym wypadku oprocentowanie jest kilkakrotnie wyższe).

Zazwyczaj bywa tak, że z pozoru świetnie przygotowana umowa zawierająca atrakcyjne warunki nie jest do końca taka idealna, bowiem rzeczywiste koszty bądź informacje mogące wpływać niekorzystnie na kredytobiorcę są zapisane małą czcionką i umieszczone w miejscu najmniej widocznym dla kredytobiorcy. Warto wiedzieć, że przedstawiciel banku musi poczekać aż spokojnie przeczytamy całą umowę, a wszelkie niejasności i wątpliwości wyjaśnić.

Gwiazdki zawarte w umowie są umieszczone zgodnie z obowiązującym prawem, a umowa sporządzana jest przez ekspertów doskonale dopracowana pod względem prawnym. Każdy kto podpisuje umowę powinien to robić świadomie, bo umowy zwłaszcza kredytowe sporządzane są pod kontem banku, a nie kredytobiorcy, bo przecież bank czerpie korzyści z udzielenia kredytu.